Wszystko wskazuje na to, że Wielkanoc za pasem – przybyło zajęcy, nadlatują bociany (nie tylko na obrazie), słychać żaby, a dzieci wypatrują czegoś w trawie. A skoro Wielkanoc, to należy ozdobić odpowiednio nasze wnętrza.
Popularne motywy wielkanocne to oczywiście jaja, zające, żonkile, bazie, bukszpan, forsycje. Czyli generalnie świat przyrody.
Wielkanocna ozdobna kartka
Nie zawsze musimy ją traktować jak kartkę pocztową, ale z pewnością posłuży jako wielkanocna dekoracja. Wystarczy kartka z bloku rysunkowego białego o gramaturze 100 g, do tego klej wikol oraz kolorowy papier z Bloku Wycinanka Pastel, z którego wycinamy kształty z wielkanocnymi motywami – niech będzie to zając – w różnych rozmiarach. Możemy użyć kartonowego kształtu Pets z motywem królika (od królika do zająca niedaleko!). Przyklejamy je od największego do najmniejszego, każdy w innym kolorze. Całość opatrujemy pisanymi życzeniami – Wesołych Świąt! – wykonanymi farbą strukturalną 3D perlen. Stawiamy na komodzie albo przyklejamy na lodówce – gotowe!
Wielkanocny wianek na stół
Wielkanoc przypada na intensywny rozkwit wiosny, wszędzie się zieleni, pojawiają się pęki kwiatów, wybuchają kolory. Warto sięgnąć po naturalne środki, których wszędzie pełno i bez których trudno sobie Wielkanoc wyobrazić. Do wykonania wianka używamy przede wszystkim naturalnych elementów. Za podstawę posłuży słoma lub wiklina, które formujemy w okrąg i obwiązujemy jutowym sznurkiem lub dekoracyjną rafią. Wplatamy gałązki forsycji, bazie, kwiaty, zawieszamy kartonowe serce i zawiązujemy szerokie kokardy. Wiklinę można dodatkowo pomalować. Idealnie do wielkanocnych dekoracji sprawdzą się farby akrylowe w kolorach pastelowych.
Pisanki decoupage
Decoupage to bardzo wdzięczna i efektowna metoda, którą można ozdabiać różne przedmioty i różne materiały – ozdobione tą technika jaja wyglądają bardzo ładnie. Zaczynamy od znalezienia odpowiedniego wzoru, kupujemy ten specjalny wydrukowany na papierze ryżowym albo wydzieramy wzór z dekoracyjnej serwetki. Ta druga metoda jest tańsza i równie efektowna. Wydzieramy wzór, usuwamy spodnie warstwy serwetki, zostawiamy wierzchnią, którą przykładamy do jajka. Od centrum wzoru na zewnątrz rozprowadzamy klej do decoupage’u stosując nieduży pędzelek z naturalnym włosiem.
Gdy całość wyschnie, nakładamy lakier lub werniks, by utrwalić całość. Nakładamy tyle warstw, aż powierzchnia stanie się gładka.
Girlanda z pisanek
Arkusze piankowe dostępne są w wielu kolorach, są przy tym elastyczne, łatwe w obróbce i tworzą efektowne ozdoby. Na pojedynczych arkuszach rysujemy kształt jaja. Możemy pozostać przy naturalnym rozmiarze, ale możemy je dla dekoracyjnych potrzeb powiększyć – będą widoczne z daleka. Pamiętajmy, że to pisanki, a nie zwykłe jaja, więc za pomocą arkuszy w innych kolorach tworzymy wzór – drobne elementy przyklejamy klejem All Craft. Biurowym dziurkaczem wycinamy otwory i nawlekamy nasze pisanki na sznurek, który instalujemy nad karniszem, nad kominkiem lub w futrynie drzwi.