Malowanie palcami i całymi dłońmi to wspaniała zabawa, która w dodatku wpływa na rozwój dziecka w większym stopniu, niż myślisz. Farby do malowania palcami są polecane przez pedagogów i psychologów – sprawdź dlaczego.
Trudno uwierzyć, ale malowanie palcami – ta jedna z najłatwiejszych malarskich technik – została opracowana właściwie przypadkiem. Była jesień 1926 roku, kiedy amerykańska artystka i pedagożka, Ruth F. Shaw, ucząca plastyki w prywatnej szkole w Rzymie wysłała jednego z uczniów, by u szkolnej pielęgniarki zajodynował palec. Kiedy nie wracał, poszła go szukać i znalazła w łazience, gdzie szczęśliwy rozcierał dłońmi ciemną jodynę po jasnej ścianie. Tamto zdarzenie zainspirowało artystkę: okazało się, że malowanie palcami sprawia dzieciom mnóstwo przyjemności i przynosi mnóstwo korzyści dla ich rozwoju. Jedynym zmartwieniem Shaw było znalezienie nietoksycznej farby do malowania palcami – udało się jej to dopiero 5 lat później.
Dlaczego malowanie palcami jest korzystne dla rozwoju dziecka?
Palce i dłonie to nasze naturalne narzędzia i posługiwanie się nimi wzmacnia nasze poczucie wartości – szczególnie jeśli efekt jest od razu tak imponujący, jak podczas malowania! Dziecko malując palcami, może swobodnie rozcierać farby, mieszać kolory i w łatwy sposób pokrywać barwami stosunkowo dużą przestrzeń. To nie tylko sprawia mu wiele radości, lecz także pobudza wyobraźnię i wyzwala ekspresję twórczą. A co najlepsze, nie musimy mieć szczególnych umiejętności plastycznych, żeby stworzyć kolorowe, radosne dzieło!
Malowanie palcami jest polecane przez wielu psychologów również jako działanie terapeutyczne, które pomaga uwolnić emocje i napięcie wewnętrzne. I ostatnia rzecz – choć wcale nie mniej ważna – malując dłońmi, kilkulatek ćwiczy koordynację oko-ręka i precyzję palców, dzięki czemu w kolejnych latach będzie mu łatwiej przychodziła szkolna nauka pisania.
Jak zorganizować malowanie palcami?
Przede wszystkim przydadzą się nietoksyczne i łatwo zmywalne farby do malowania palcami, szeroki arkusz papieru i dwustronna taśma, za pomocą której przykleimy papier do stołu, ściany lub podłogi. Dodatkowo zabezpiecz otoczenie np. folią malarską, zwykłym szarym papierem pakowym albo po prostu starymi gazetami. Nie licz na to, że uda się uniknąć bałaganu – w malowaniu dłońmi w dużej mierze chodzi właśnie o nieskrępowaną zabawę.
Zanurzenie palców w gęstej farbie to dla zmysłów kilkulatka bardzo silny bodziec, dlatego nie zdziw się, jeśli na początku może przywitać pomysł malowania dłońmi z ostrożnością. Możemy wtedy delikatnie poprowadzić rączkę dziecka do pojemnika z farbą albo możemy sami zanurzyć rękę i pozwolić mu zebrać farbę z naszych palców.
Farby do malowania palcami polecane są dzieciom już od 2 roku życia – ale co ważne: nie mają górnych ograniczeń wiekowych. Zdaniem Ruth F. Shaw i jej następców malowanie dłońmi działa odprężająco i terapeutycznie także na dorosłych.