W kółko tylko kredki i kredki? Zobacz, jakie jeszcze zabawy plastyczne spodobają się dziecku i pomogą rozwinąć w nim twórcze myślenie.
Wystarczą dobre farby dla dziecka, nożyczki, klej, kolorowa kreda i jeszcze kilka rzeczy, które znajdują się w każdym domu, żeby stworzyć wspaniałe, twórcze warunki. Mamy dla was 10 propozycji na proste zabawy plastyczne, z których niektóre (np. malowanie palcami) są odpowiednie już dla dwulatka.
Malowanie palcami
Dzięki użyciu nietoksycznych farb do malowania palcami możesz zaproponować tę zabawę już najmłodszym dzieciom. Możecie malować na papierze albo tkaninie – rozcierać farbę palcami albo całymi dłońmi. Pamiętaj, że w zabawach plastycznych nie liczy się sam efekt, ale przede wszystkim samo twórcze działanie.
Rysowanie kredą
Ta zabawa pozwala na twórczy rozmach: możecie pokrywać kolorami naprawdę wielkie powierzchnie! Rysowanie kredą to świetny pomysł na zabawę z udziałem większej liczby dzieci – wtedy dodatkową korzyścią będzie nauka działania w grupie.
Kolaże z wycinanek (scrapbooking)
Potrzebny będzie papier ozdobny, sztywna kartka, nożyczki i klej, a dla starszych dzieci filc samoprzylepny – z takich materiałów dziecko może tworzyć np. ramki do innych swoich dzieł albo urodzinowe kartki. Tworzenie kolaży nie wymaga specjalnych umiejętności plastycznych, za to daje dużo satysfakcji.
Dzieła z wykorzystaniem natury
Możecie malować liście albo przyklejać do kartki źdźbła trawy, dzięki czemu powstanie trójwymiarowe dzieło. Zabawy plastyczne z wykorzystaniem naturalnych materiałów: liści, szyszek, pestek z jabłka itd. rozwijają twórcze myślenie i wyobraźnię.
Lepienie z plasteliny
Możecie używać jej do wyklejania na papierze albo tworzenia trójwymiarowych figurek. Zabawa z jej użyciem usprawnia palce i wzmacnia mięśnie dłoni. Dla młodszych dzieci bezpieczniejsza będzie ciastolina, która – to jej ważna zaleta! – jest o wiele łatwiejsza do usunięcia z ubrań albo dywanu.
Modelowanie z masy solnej
Połącz mąkę, sól i wodę, a powstanie łatwa do formowania masa, która po wysuszeniu (np. w piekarniku) twardnieje i nadaje się do pomalowania np. farbami plakatowymi. Możecie oblepić nią niewielki słoik – powstanie oryginalny wazonik, wykrawać kształty za pomocą foremek do ciastek albo lepić tradycyjne aniołki z masy solnej. To angażująca zabawa na całe popołudnie.
Stemplowanie na papierze
Proste stempelki możemy wykonać z surowych ziemniaków, a następnie zanurzać je w farbach do malowania palcami lub farbach plakatowych.
Rzeźbienie z papieru
To propozycja dla starszych dzieci: formowanie kształtów np. z szarego papieru albo ze zwykłych zgniecionych gazet wymaga nieco większej wprawy. Powstałe rzeźby warto dodatkowo umocnić np. taśmą klejącą albo sznurkiem do pakowania – a potem pomalować farbami.
Malowanie na szkle
Żeby stworzyć coś wspaniałego nie potrzebujemy specjalnej szklanej tafli – wystarczy zwykły słoik i farby akrylowe albo plakatowe. Powstałe dzieło może posłużyć nam jako wazon albo świecznik.
Malowanie po tkaninie
Tutaj także nie potrzebujemy niczego poza farbami akrylowymi (są odpowiednie do malowania po tkaninach) i np. białego t-shirta. Możecie też użyć nietoksycznych farb do malowania palcami i pokryć tkaninę odbitkami małych dłoni albo palców.