Prezent na Dzień Ojca

Prezent na Dzień Ojca

Dzień Ojca jest tym radośniejszy, że przypada na początek wakacji, a to niewątpliwie wpływa na entuzjazm i siły twórcze pociech. Jeśli pociecha wciąż się waha nad prezentem dla taty, warto sięgnąć po kilka inspirujących podpowiedzi.

Rysunek taty ołówkiem

Aby prezent był niespodzianką, należy zrezygnować z męczących sesji z tatą w roli modela. Trzeba się zdać na wydruk odpowiedniego zdjęcia, czyli wyraźnego i w wysokiej rozdzielczości, które dziecko odwzoruje na kartce z bloku. Wydruk dzielimy pionowymi i poziomymi liniami w tych samych odległościach, z których powstanie kilkanaście kwadratów (im bardziej szczegółowe zdjęcie tym więcej linii). Tak samo znaczymy arkusz bloku, na którym powstanie rysunek. Odwzorowujemy fragmenty w proporcji 1:1, pozwoli to uniknąć błędów i zachować płynność pracy. Nie obawiajmy się nudnego, mechanicznego powielania – tworzenie detali i łączenie fragmentów dowiodą twórczego wysiłku. Warto zaopatrzyć się w ołówki o różnym stopniu twardości, te miękkie przydadzą się do cieniowania i tworzenia światłocieni, twardsze służą do rysowania szczegółów (oraz linii pomocniczych). Należy zwrócić uwagę na światło i przejścia tonalne, które uzyskamy stopniowo przechodząc od jasnych do ciemnych odcieni. O wyborze papieru decyduje zamierzony efekt i umiejętności rysownika, dla średniozaawansowanych odpowiedni będzie blok Eco o gramaturze 150, z lekkim ziarnem, które doda rysunkowi tekstury.

Wydzieranka 

To pomysł dla najmłodszych, którzy tworzą sercem i myślą kształtem, a nie detalami. Efekt wydzieranki jest rozczulający a wszelkie podobieństwa co najmniej podwajają emocjonalny zachwyt obdarowanego. Do wydzieranki potrzebujemy sztywnego papieru (np. z Bloku do rysunku 300 g), Bloku wycinanki 100 g, ołówka do narysowania sylwetki, drobin kolorowego papieru, pędzelka i kleju (PVA Happy Color będzie odpowiedni). Na grubym arkuszu rysujemy kształt taty, nie musi być szczegółowy, raczej chodzi o typową męską sylwetkę, której dopiero kolorowe wydzieranki nadadzą indywidualnego charakteru. Przed przystąpieniem do pracy należy umiejętnie podrzeć i rozdrobnić kawałki kolorowego papieru, dbając by kolory się nie wymieszały. Teraz inicjatywę należy oddać dziecku, niech radośnie wypełnia narysowany kształt kolorowymi skrawkami, które przyklei w odpowiednich miejscach. Możemy wspomnieć o detalach (wąsy, okulary) czy charakterystycznych atrybutach (plecak, torba na laptop), ale generalnie zostawmy inwencję artyście.

Kolaż

Przepis na portretowy kolaż zaczyna się jak w wydzierance – delikatnie szkicujemy ogólny kształt, a realizujemy go dowolnymi materiałami. Im bardziej pomysłowi będziemy, tym lepiej. Nie wahajmy się używać brokatu, guzików, zapałek, płatków kwiatów, skrawków gazet, włóczki, pompona od starej czapki itd. Tworząc kolaż należy zadbać o stabilną podstawę, która uniesie konstrukcję (np. gruby karton Happy Color) i klej (All Craft), który ustabilizuje całość kompozycji.