Mimo tak dużej roli Internetu w naszym życiu, e-maili i różnych komunikatorów kartki pocztowe trzymają się dzielnie. Ta forma komunikacji liczy sobie ponad 100 lat i przechodziła rożne modyfikacji, zmieniały się formaty, funkcje awersu i rewersu itd. Początkowo kartki pocztowe nie niosły ze sobą żadnych walorów estetycznych, stopniowo zaczęły się pojawiać grafiki, rysunki, a na początku ubiegłego wieku, wraz z rozwojem techniki na awersie zaczęły się pojawiać reprodukcje fotografii.
Tradycja wysyłania kartek ożywa przy okazji świąt, jubileuszy, imienin i, oczywiście, w okresie wakacji. Któż nie pisał słynnych zdań w rodzaju dołączam wachlarz tęczowych pozdrowień albo na bazie sezonowych przebojów: przesyłam całuski i dwie rybie łuski (z góralskich lasów, rzecz jasna)?
Pocztówki radują serca odbiorców, zdobią parapety i lodówki, bo to w końcu bardzo miłe, że ktoś pamięta i daje temu wyraz. Aby nadać tym wyrazom pamięci jeszcze bardziej osobisty wymiar, kartkę można wykonać własnoręcznie. Co prawda na każdym kroku i w każdym urzędzie pocztowym możemy znaleźć przepiękne widokówki, ale to jednak nie to samo, co kartka od serca i z sercem wykonana. Jak zatem wykonać własną autorską kartkę pocztową?
- Internet
Roi się od portali i programów, w których możemy stworzyć własny projekt albo wybrać gotowy i z lekka go zmodyfikować dodając autorski stempel. Możemy się pokusić o rysunek, malunek, grafikę. Możemy stworzyć kompozycję zdjęć przedstawiających urocze zakątki, nas samych albo klasyczne selfie. Wystarczy wydrukować i gotowe!
- Pocztówka
Jeśli chcemy nadać pocztówce indywidualnego charakteru, ale jednocześnie zachować lokalny charakter, można ozdobić klasyczną kupioną kartkę i własnoręcznie ją ozdobić. Można nabyć egzemplarz z czystym awersem i ozdobić go rysunkiem czy szkicem. Jeśli posłużymy się flamastrami permanentnymi, nasza dekoracja lepiej zniesie trudy podróży. W przypadku egzotycznych wakacji niezłym pomysłowym trickiem będzie użycie zapachowych zakreślaczy Happy Color z kolekcji Lolly – aromat banana czy pomarańczy podpowie, czym pachną nasze wakacje.
- Kartka wykonana własnoręcznie
Z bloku technicznego albo rysunkowego (najlepiej o wyższej gramaturze, czyli np. Giga Biały, Młody Artysta) wycinamy odpowiedni format (najpopularniejsze to A5, czyli 14,8 x 21 cm albo tzw. jamnik 10,5 x 21 cm) i ozdabiamy, tworząc rysunek, szkic lub malując wybrany wzór. Uczciwie trzeba powiedzieć, że rysunek kredką, ołówkiem albo węglem może nieco stracić w transporcie, ale to zarazem nada autentyczności pocztówce. W przypadku malowania warto wybrać akwarelę (potrzebny będzie Blok akwarelowy 250 g, aby uniknąć falowania papieru) albo wyjątkowo trwałe farby akrylowe (Blok do akrylu 360 g) – ciekawym efektem będzie tu użycie perłowej masy akrylowej 3D.
- Zdjęcie
Wakacyjna pocztówka może też być autorską fotografią albo kolażem złożonym ze zdjęć zrobionych w miejscu, w którym spędzamy urlop. Niezależnie od tego czy wywołujemy zdjęcia w zakładzie fotograficznym czy drukujemy, warto zadbać o odpowiednio gruby papier i standardowy pocztówkowy format. I koniecznie trzeba dorysować kolorowym flamastrem słowa klasyka TU BYŁEM!
- Adres
W ferworze zmagań z inwencją pamiętajmy – kartkę należy zaadresować!