Twoje dziecko nie lubi malować albo kleić wycinanek? Zobacz, jak go do tego przekonać, bo zabawy plastyczne mają więcej zalet, niż myślisz!
Malowanie, rysowanie albo wycinanie to nie tylko wspaniały sposób na spędzanie czasu z dzieckiem, choć to oczywiście też jest bardzo ważne. Zabawy, które wymagają kreatywności, niosą jednak o wiele więcej korzyści! Przede wszystkim:- wzmacniają dziecięcą pewność siebie
– ćwiczą motorykę małą (czyli umiejętności manipulacyjne dłoni i palców)
– uczą koncentracji i myślenia analitycznego
– pozwalają lepiej poznać samego siebie.Zdaniem pedagogów szkolne zajęcia plastyczne wspomagają nie tylko umiejętności humanistyczne dziecka, lecz także te związane z naukami ścisłymi. Zastanawiasz się, w jaki sposób plastyka przekłada się na matematykę? Choćby w taki, że rysując, dziecko ćwiczy wyobraźnię przestrzenną, bez której w szkole nie uda mu się rozwiązać ani jednego zadania geometrycznego.
Jak zachęcać dziecko do zabaw plastycznych?
Jeżeli chcesz, aby dziecko lubiło tworzyć, to przede wszystkim zapewnij mu twórcze, przyjazne otoczenie, w którym będzie czuło się swobodnie, bez obaw, że coś poplami albo zniszczy. To dotyczy także ciebie: twoje ciągłe napominanie albo ostrzeżenia przed pobrudzeniem ubrania albo rączek na pewno nie zachęcą malucha do twórczej zabawy.Następna ważna sprawa: schowaj głęboko swojego smartfona i wyłącz telewizję. Smutna prawda jest taka, że elektronika w oczach naszych dzieci bezapelacyjnie wygrywa z zabawami plastycznymi, bo zapewnia rozrywkę, a jednocześnie nie wymaga zbytniego wysiłku. Psycholodzy jednak apelują, by ograniczyć dzieciom dostęp do telewizorów, tabletów i smartfonów – mogą uzależniać, zaburzać cykl snu, a według niektórych badań – także prowadzić do otyłości. Co jeszcze warto zrobić, by przekonać dziecko do farb i kredek?
- Doceniaj wysiłek. Chwal za dobór kolorów, pomysł i starania. Efekt nie zawsze jest najważniejszy!
- Uczestnicz. Nie traktuj zabaw plastycznych jako sposobu na: „15 minut spokoju bez dziecka”. Zabawy plastyczne cieszą najbardziej, kiedy można w nie wciągnąć mamę i tatę.
- Zapewnij dobre materiały. Farby i długopisy dla dziecka zawsze muszą być najwyższej jakości: nie tylko łatwe i przyjemne w użyciu, lecz także w stu procentach bezpieczne dla zdrowia.
- Zachęcaj do eksperymentów. Malowanie ciągle w ten sam sposób może znudzić. Spróbuj rozbudzić kreatywność malucha poprzez pokazywanie mu nowych technik plastycznych: np. malowanie na szkle, lepienie z masy solnej, składanie origami itd.
- Pozwól mu tworzyć tak, jak chce. Jeśli dla niego słońce jest zielone – niech będzie zielone. Jeśli woli malować palcami zamiast pędzelkiem – kibicuj mu w tym. Jeżeli chce zamalować całą kartkę na taki sam kolor – niejeden znany malarz abstrakcjonista ma w swojej kolekcji takie dzieła! Niech zabawy plastyczne będą dla dziecka polem, na którym panują jego własne zasady.