Bibuła niejedno ma imię

Bibuła niejedno ma imię

łatwa w użyciu, uniwersalna i – co też ma znaczenie – niedroga. Bibuła marszczona jest materiałem plastycznym chętnie wybieranym przez dzieci. Przyciąga je miła faktura (można ją skręcać, uwijać, marszczyć, drapować itd.), bogata kolorystyka i kojarzone z nią okazje do zabawy. Co można zatem zrobić z bibuły?

Kwiat

Można z bibuły stworzyć jakikolwiek kwiat – gerberę, różę, goździk itd. Można też stworzyć swój własny, wymyślony w głowie KWIAT. Potrzebujemy – odpowiednio do rozmiaru – dużego prostego kija albo pałeczki do sushi, które stworzą łodygę. „Łodygę” owijamy ściśle bibułą, tak by przylegała i kryła kolorem. Z kartonu białego wycinamy główkę kwiatu – wariacja kształtu bratka, słońca – i oklejamy bibułą w wybranym kolorze. Całość łączymy klejem, jeśli konstrukcja jest duża, możemy ją wzmocnić drutem florystycznym. Podstawę tworzymy z drewnianej stopki z otworem lub „sadzimy” w doniczce (butelce, słoiku).

Produkty: karton biały 300 g, bibułą marszczona (miks 10 kolorów Tęcza), klej winylowy.

Strój czarownika (wróżki)

Kapelusz, hiszpański kołnierz i magiczna różdżka – oto atrybuty czarodzieja i wróżki. Z kartonu tworzymy stożek, który oklejamy czarną bibułą. Z bibuły w kolorze perłowego złota wycinamy gwiazdki i naklejamy na kapelusz. Dziurkaczem robimy dziurki i przewlekamy gumkę, którą czarodziej zaciśnie pod brodą. Modelem dla różdżki będzie kij lub pałeczka do sushi – różdżka jest magiczna, więc oklejamy ją równie mocnym perłowym kolorem. Hiszpański kołnierz to starannie udrapowana biała bibuła, z której wycinamy okrąg, a w środku otwór na szyję. Całości nadajemy plis przy użyciu szkolnej linijki. Trzeba mocno sprasować bibułę, składając ją w harmonijkę i utrwalić załamania pod ciężarem np. ciężkich książek. Sprasowane fałdy dziurkujemy i przeciągamy przez nie gumkę.

Produkty: bibuła marszczona (zestaw Tęczą i miks 5 kolorów perłowych), klej winylowy, gumka, karton biały 250 g.

Witrażowy motyl

Motyl jest kolorowy, więc będzie odpowiednim modelem do przybrania w kolorową bibułę. Z kartonu wycinamy kształt motyla. Z niego tworzymy szablon – wycinamy tak wiele otworów jak się da i powstałe puste przestrzenie podklejamy kolorowymi paskami bibuły. Jeśli chcemy stworzyć bardziej świetlisty witraż, zwykły karton zastępujemy kartonem transparentny lub papierem do wypieków. 

Produkty: wybrane zestawy bibuły marszczonej, klej All Craft, karton / karton transparentny / papier do pieczenia.

Mucha 

Przychodzi taki moment w życiu małego mężczyzny, gdy nie wypada nie być eleganckim. Krawat może ograniczać ruchy i przeszkadzać w zabawie, ale mucha jest w sam raz – potwierdza klasę i styl. Muszkę wycinamy z kartonu – kształt jest znany i popularny, dwa połączone trójkąty równoramienne złączone wierzchołkami. Oklejamy je marszczoną bibułą w wybranym kolorze, zdobiąc „grochami” w kontrastowych barwach. Okolice wierzchołków dziurkujemy, a przez otwory przeciągamy gumkę, której końce blokujemy od wewnątrz supłami. Punkt łączenia trójkątów – środek muchy – przewiązujemy węzłem z perłowej bibuły w wybranym kolorze.

Produkty: wybrane zestawy bibuły marszczonej, miks bibuły 5 kolorów perłowych, klej All Craft, gumka.