Maj to czas, kiedy biało-czerwone barwy nabierają szczególnej intensywności, bo tak nam każe historyczny kalendarz. Uroczyście obchodzimy zatem Święto Flagi, Dzień Konstytucji 3 Maja, ale i pamiętamy o 1 Maja, który to dzień również obchodzimy w barwach narodowych.
W maju dekorujemy ulice, domy, szkolne klasy w kolorach narodowych. Polska flaga jest – jak pisze poeta – czerwona jak puchar wina / biała jak śnieżna lawina. Kolor biały symbolizuje niewinność, czystość, nadzieje, a czerwień to odwaga, waleczność i krew przelana za ojczyznę. Nieco to pompatyczne, ale cóż, historia nie przebacza.
Myśląc o dekoracjach w barwach narodowych, skupiamy się na flagach, chorągiewkach, proporcach, plakatach, kartoniadach z konturami kraju itd. Popularne są też słynne Piccassowskie gołąbki, motywy orła albo po prostu biało-czerwone bukiety. Właściwie wszystko, co jest utrzymane w biało-czerwonych barwach, nabiera szczególnego znaczenia i może stać się dekoracją na święta narodowe: wycięte z kartonu serca, motyle, udrapowane w bibule pęki kwiatów, szarfy, pióropusze, bandany.
W poszukiwaniu biało-czerwonych barw warto sięgnąć po materiały Happy Color, z których można stworzyć niemal wszystko. Najmłodsi mogą sięgnąć po gotowe kształty serca w Bloku Wycinance Samoprzylepnej lub Akuszu Piankowym Brokat. Można z nich stworzyć nieskomplikowane kształty, kontury i umieścić je w eksponowanych miejscach – szybach okiennych, na drzwiach itd.
Zestawy papieru dekoracyjnego Polska to gotowe wzory na różnego rodzaju zaproszenia, laurki dyplomy związane ze świętami narodowymi. Warto tu zwrócić uwagę na osobną kartę z instrukcją do wykonania kotylionu – tradycyjnej i arcypolskiej ozdoby z bogatą historią. Ciekawe biało-czerwone wariacje zawierają też zestawy papieru dekoracyjnego Red i Love – prezentują nieco mniej tradycyjne wzory, ale za to stwarzają duże pole do popisu.
Myśląc o przestrzennych dekoracjach w barwach narodowych, można sięgnąć po kolorowe bloki techniczne, tekturę falistą lub arkusze piankowe. Warto też zwrócić uwagę na poszczególne efekty – brokat, metalic – którymi można nieszablonowo odwzorować barwy narodowe. Lżejsze projekty – np. kolorowe kwiaty – można wykonać z bibuły marszczonej, tu warto sięgnąć po zestaw mix biało-czerwony.
Bogactwo czerwieni i bieli zapewnią farby Hapy Color – plakatowe, tempery i akryle. W przypadku tych ostatnich również można rozważyć te z efektem brokatu, metalic i neon. Biało-czerwone barwy to pewna umowność, zaś sposób ich przedstawienia to zaproszenie dla inwencji i polotu.