Okres Bożego Narodzenia każe nam szczególnie zadbać o wystrój wnętrz, tak by w pełni cieszyć się tym wyjątkowym czasem i poczuć słynną magię świąt. Sposobów na świąteczne dekoracje jest bez liku, choć nasze wyobrażenie idealnych świąt jest cudownie podobne – ciepłe, miłe i jakieś takie miękkie. Trochę jak filc, który, nie dość, że ciepły i miękki, to jeszcze miły w dotyku.
Filc
Wyjątkowo wszechstronny materiał znany jest światu od wieków. Bardzo uniwersalny i powszechnie stosowany ze względu na swe właściwości (ciepło, izolacja, miękkość), przeżywa dziś renesans, zwłaszcza w rękodzielnictwie, ze szczególnym akcentem na zdobnictwo. Prosty w obsłudze, nie wymagający specjalnych narzędzi, a przy tym efektowny, coraz częściej jest brany na domowy warsztat DIY. Filc dekoracyjny Happy Color jest gruby, wytrzymały i bardzo łatwo poddaje się nożycom, igle lub klejowi. A przy tym dostępny jest w bardzo bogatej palecie kolorów.
Świąteczne ozdoby z filcu
Powinny być przede wszystkim widoczne, efekt ekspozycji robi tu wiele. Choinka, świąteczny stół, kominek, oświetlona etażerka albo odsłonięty parapet – wszystkie te miejsca będą świetnym tłem dla bożonarodzeniowych ozdób i dekoracji.
Świąteczne maskotki
Filc jest bardzo miękki i łatwo się tnie. Można mu nadać dowolny kształt, tym bardziej że świąteczne motywy, to raczej wzór, uproszczony symbol – choinka to wariacja na temat trzech trójkątów, bałwanek to trzy koła, gwiazda to trójkąt z wpisanym weń trójkątem itd. Pozostaje zszycie bliźniaczych kształtów, najlepiej grubą kolorową włóczką. Wypełnieniem mogą być wata, zapomniane gałganki z kredensu, czy cokolwiek miękkiego i w miarę stabilizującego kształt. Oczywiście, można użyć kleju, ale włóczka ma swój dodatkowy dekoracyjny walor.
Zawieszki
Bombkom na choince mogą towarzyszyć filcowe zawieszki, im bardziej wymyślne i kolorowe, tym lepiej. To również mogą być bałwanki, mikołaje, dziadki do orzechów, ale także prostsze gwiazdy czy śnieżynki. Jeśli uznamy, że pojedynczy arkusz filcu jest zbyt miękki, możemy go wzmocnić kartonem lub zszyć (skleić) dwa kształty. Zawieszki, podobnie maskotki, możemy zdobić brokatem, flamastrami (metalicznymi). Bałwankom można doszyć guziki, gwiazdom przysposobić oczy i uśmiech za pomocą skrawków filcu w innych kolorach.
Czapa Mikołaja
Mikołaj w pełnym rynsztunku – szuba, wór, renifer plus sanie – to wyzwanie wymagające poświęceń. Czerwona czapka to kompromis, ale wciąż czytelne nawiązanie do Mikołaja. Z czerwonego arkuszu filcu wycinamy odpowiednio duże (i długie – ta czapka to rodzaj szlafmycy) trójkąty, zszywamy nicią, z białego filcu wycinamy otok i biały pompon, doklejając je chociażby wikolem Happy Color. Czapa gotowa!
Skarpeta na prezenty
To zwyczaj, który coraz bardziej się zadomawia w naszych domach – umieszczona w widocznym miejscu skarpeta, w której Mikołaj pozostawia prezent. Kształty są coraz mniej ortodoksyjne, niektóre skarpety przypominają wręcz botki, ale zasada jest jedna – kształt musi umownie pasować na stopę! Dwie warstwy filcu łączymy nićmi bądź klejem, a całość dekorujemy, np. gwiazdkami wyciętymi z arkuszy Brokat Stars Happy Color, obwiązujemy kokardami ze srebrnej rafii, doklejonymi koralami itd. Pamiętajmy: skarpeta nie musi być wygodna, musi być pojemna!