Nauka budowania narracji towarzyszy nam od najmłodszych lat. Tworzenie najbardziej fantastycznych historii wymaga logicznego myślenia, stosowania właściwej chronologii, stworzenia przekonujących charakterów, zdarzeń, których prawdopodobieństwo wydaje się naturalne. Dzieci rozwijają swe kompetencje językowe i komunikacyjne, uczą się opisywać świat, wyrażać swoje racje i przekonywać do nich. To jak dzieci opowiadają świat, świadczy o tym, jak go widzą albo jakim chcą, żeby był.
Jak opowiedzieć świat?
Opisać rzeczywistość, tak by wyrazić siebie i zainteresować odbiorców można – tu truizm – na wiele sposobów. Artystyczna ekspresja jest niewyczerpywalna. Opowiadamy świat słowem, obrazem, dźwiękiem, korzystając z różnych technik i różnych rozwiązań, sięgając do tradycyjnych środków wyrazu lub sięgając po nowe. Bo przecież język smartfonów, emotikonów, sms-owych skrótów to także rodzaj narracji, równie komunikatywny, co olej na płótnie lub grafika.
Świat z obrazków
Narracja ożywia rzeczywistość, nadaje jej dynamiki i porządkuje ją, odpowiadając na pytania: kto? co? kiedy? jak? Z różnym rozmachem, z mniejszą lub większą dozą precyzji, mówiąc wprost lub sugerując, obrazy układają się w opowieść. Łatwo to przećwiczyć „opowiadając” Śniadanie na trawie Maneta czy Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Gauguina. W tych płótnach jest bardzo żywa opowieść, którą opowiedziano właśnie obrazem.
Bloki z motywami
Korzystając z różnorodnych motywów zawartych w blokach, możemy sami stworzyć historię, którą przemówimy do odbiorcy. Za ich pomocą można stworzyć scenerię ukwieconej łąki (Spring, Green), morza (Blue), gęstego lasu (Natura), podróżniczej egzotyki (India) itd. Tło wydarzeń, na którym pojawią się postacie bohaterów, które przedstawimy w kolażu, łącząc różne techniki artystyczne. Możemy je narysować, namalować lub wyciąć ich sylwetki z innego bloku. Przyda się taśma klejąca, klej do papieru lub kraftowy i odrobina pomysłowości. Bloki z motywami idealnie łączą się z innymi materiałami, co pozwala na ich wszechstronne użycie. Czy to będzie teatrzyk pudełkowy w rodzaju kamishibai, czy scena dla teatrzyku kukiełkowego albo wyklejanka na papierze, dla dziecięcej wyobraźni motywy z bloków będą źródłem inspiracji i materiałem do budowania opowieści.