Porządkowanie czy twórczy nieład?

Porządkowanie czy twórczy nieład?

Biurko to często miejsce, przy którym spędzamy wiele godzin każdego dnia. Tu pracujemy, oddajemy się hobby, odrabiamy lekcje, bawimy, planujemy wakacje, robimy eksperymenty i dokonujemy wielu innych niezbędnych czynności. 

Odwieczne pytanie: porządek czy twórczy nieład wyznacza cykl domowych nieporozumień na linii dziecko – rodzic. Z wiekiem powinien minąć i najczęściej mija, ale można ten proces przyspieszyć, wykazując ewidentne korzyści płynące z poukładania. 

Segregacja

Oddzielamy rzeczy ściśle przynależące do aktywności biurkowej od innych. Te inne – talerze, zabawki – odnosimy na swoje miejsce (kuchnia,pokój itd.). Następnie wyodrębniamy rzeczy zbędne – np. stare bilety do muzeum, karty do gry, samochodziki, cekiny, przypinki….  Te rzeczy powinny wylądować w śmieciach lub w miejscach z zabawkami. Warto się zaopatrzyć w mały śmietnik, który na bieżąco będzie nas uwalniał od rzeczy zbędnych.

Hierarchizacja

Są przedmioty, których potrzebujemy częściej niż pozostałych. Długopis, pióro, ołówek powinny być pod ręką (czyli na blacie biurka), temperówka, cyrkiel w zasięgu ramion, czyli np. w szufladach biurka. Pamiętajmy, że biurko to nie tylko blat, ma swoje zakamarki albo tuż nad biurkiem znajduje się półka, którą też można wykorzystać. 

Organizacja

Podzielmy przestrzeń biurka na segmenty i przyporządkujmy im przedmioty z względu na ich funkcję i typ, np. książki, słowniki; przyborniki z narzędziami do pisania; notesy, podręczniki. Na korkowej tablicy obok biurka przyklejmy karteczki samoprzylepne ze słówkami z angielskiego, nazwami przypadków, wzorami z matematyki albo zapiszmy bieżące rzeczy do zrobienia. 

Przechowywanie

Używamy różnokolorowych długopisów, kredek, mazaków itd. Traktujmy je jako osobne zbiory i wyznaczmy im właściwe miejsce. Pojedyncze przybory piśmiennicze najlepiej umieścić w zwykłym kubku albo w przyborniku. Młodsi z pewnością zainteresują się niebieskim lub różowym przybornikiem Happy Bus, który po samodzielnym złożeniu z powodzeniem pomieści uczniowskie skarby. Kolekcja piórników Pixi czy Just pozwala łatwo wyróżnić zawartość – różnią się kształtem (saszetki, tuby, prostokąty), kolorem, wielkością. W jednym mogą być markery, w drugim kredki itd. Poręczne do przechowywania na biurku i transportowania w szkolnym tornistrze. 

Papier

Choć żyjemy w czasach cyfrowych, papier wciąż zajmuje wiele miejsca w naszej codzienności. Warto się zaopatrzyć w plastikową, przezroczystą szufladę na dokumenty, w razie potrzeby dostawiać kolejne. Warto też mieć pod ręką notes do szybkich zapisków, np. kołonotatniki Me&City czy Trendy. Dokumenty, do których rzadziej zaglądamy można umieścić w teczkach Just zapinanych na suwak lub w klasycznych na gumkę Style. Nie wszystko musimy kupować, wykorzystajmy pudełka i teczki po zakupionych produktach – np. sztywne i odporne pudełka z kartonu po zestawach kreatywnych pomieszczą prace plastyczne w formacie A4.

Porządek na biurku usprawnia pracę i poprawia jakość życia. Jesteśmy przez to sprawniejsi, oszczędzamy sobie stresu i niepotrzebnych irytacji. I sporo czasu, który możemy spędzić w miły sposób na zabawach z całą rodzina lub z ukochanym pupilem.

Słowa kluczowe:

#art, #happycolor.pl, #wspolnyczas, #rodzina, #dziecko, #craft, #ekocraft, #celebration, #rekodzielo, #zabawa, #fun, #porzadkowanie